Незвіданий Пушкін. 5 страв, до яких лежала душа поета

Олександр Сергійович Пушкін – відомий поет та завойовник багатьох жіночих сердець, який, окрім інших високих захоплень, любив смачненько поїсти. У своїй домашній бібліотеці він зберігав сімейну колекцію кулінарних книг. Його було важко здивувати якимись несподівано смачними стравами, бо Пушкін був постійним гостем найкращих ресторанів Москви та Санкт-Петербурга, де з’являлись усі новинки світової кулінарії. Він був чудово обізнаний у всіх тонкощах французької кухні, яка у ті часи була шалено популярною.


пушкін4

«Не відкладай до вечері того, що можеш з’їсти за обідом»

О. С. Пушкін

У часи, коли жив Пушкін, було прийнято запрошувати гостей на коронну страву, і такою стравою у домі поета були… макарони. Тоді вони вважалися майже екзотичним продуктом. А ще Пушкін полюбляв готувати страви зі старих, рукописних кулінарних книг, про які більшість вже забула.

Одного разу, коли Олександр Сергійович подорожував із Санкт-Петербурга до Москви, він зупинився у своїх друзів Пожарських, де скуштував котлети з курятини, які йому дуже сподобались.

Улюбленою стравою поета була печена картопля, яку йому готувала мама, і, частенько користуючись цим, заманювала поета в гості. Також він полюбляв звичайні, прості домашні страви – борщ, суп з локшиною і гречану кашу, а на десерт – квашені яблука і варення з аґрусу.Пушкін3

Цікаво знати: Таємниця Олів’є – французького кухаря і знаменитого салату

Страви, які готувала для Пушкіна його няня, взагалі стояли поза конкуренцією всіх ресторанів. Хоча вони були дуже прості, але улюблені. Зазвичай на сніданок поету подавали каву з чорним хлібом і домашнім вершковим маслом та вареним яйцем. Але коли його навідували друзі, няня подавала смажену гуску, домашню шинку, солянку з грибами, капусту з журавлиною, квашені яблука, огірки, гриби та горілку.

1. Пожарські котлети

Інгредієнти для котлет: 500 грамів курячого філе, 1-2 курячі яйця, 1 склянка молока, 2 шматочки білого хліба, 2 столові ложки вершків, 2 столові ложки вершкового масла, панірувальні сухарі, мелений чорний перець і сіль за смаком.

Рецепт. Куряче філе пропустити через м’ясорубку, додати розтоплене вершкове масло, сіль, мелений чорний перець, вершки і ретельно перемішати. Хліб або багет замочити в молоці, відтиснути і додати у фарш, добре вимішати. Сформувати подовгасті котлетки з гострими кінчиками. Яйця збити, вмочити в них сформовані котлети, а потім обваляти в панірувальних сухарях і смажити на сковорідці з олією до золотистої скоринки.

пожарські котлети

Походження бефстроганов: знамените прізвище чи особлива нарізка

2. Варення з аґрусу за рецептом Пушкіна

Очищений від насіння, помитий, зелений, незрілий аґрус скласти в глиняний горщик, перекладаючи рядами вишневим листям і трішки щавлем і шпинатом. Залити горілкою, закрити кришкою, обмазати тістом, поставити на кілька годин у піч, настільки гарячу, якою вона буває після випічки в ній хліба. Наступного дня вийняти аґрус, всипати в холодну воду з льодом, через годину перемішати воду і один раз закип’ятити, потім другий раз, потім третій, потім знову покласти ягоди в холодну воду з льодом, яку перемішати кілька разів, кожен раз тримаючи в ній ягоди по чверті години, потім відкинути ягоди на сито, розкласти ягоди на лляну скатертину, а коли обсохнуть – зважити. На кожен фунт ягід взяти два фунти цукру і одну склянку води. Зварити сироп з трьох чвертей цукру, прокип’ятити, зняти піну і в цей гарячий сироп всипати ягоди, поставити кип’ятити, а як стане кипіти, додати решту цукру і три рази довести до кипіння, а потім потримати на легкому вогні, куштуючи на смак. Після всього скласти варення в банки, загорнути їх вощеним папером і міцно обв’язати.

варення з агрусу

Рецепт смарагдового варення з агрусу 

3. Журавлина в цукрі

Інгредієнти: 1 склянка цукру, 1 яєчний білок, 1 чайна ложка лимонного соку, великі ягоди журавлини.

Рецепт. Цукор з білком розтерти до білосніжного кольору, додати лимонний сік і ще добре збити. Промиті та обсушені ягоди журавлини, обережно занурити в білосніжну глазур, а потім викласти на тарілку, змазану вершковим маслом. Коли глазур висохне – десерт готовий.

журавлина в цукрі

Рецепт салату з капусти з журавлиною 

4. Зелений борщ

Інгредієнти: 200 грамів листя щавлю, 200 грамів листя шпинату, 1 капустина, 1 цибулина, 4 картоплини, 3 варених яйця, 2 літри м’ясного бульйону, 2 столові ложки вершкового масла, петрушка, кріп, сіль і сметана за смаком.

Рецепт. Щавель і шпинат промити, просушити, порізати та обдати окропом, залишити в друшляку щоб вода стекла. Капусту промити і дрібно порізати. Картоплю та цибулю почистити, промити і порізати шматочками. В каструлю покласти масло, додати цибулю і підсмажити до золотистого кольору, постійно помішуючи, залити м’ясним бульйоном і додати картоплю, варити близько 20 хвилин. Додати капусту, шпинат, щавель, посолити, поперчити і варити ще 10 хвилин. Варені яйця почистити та порізати великими шматками, кріп також подрібнити і все це додати в тарілку з борщем, заправити сметаною.

зелений борщ

Не борщем єдиним, або Чим іще корисний щавель

5. Калья (розсольник) із квашеними огірками

Інгредієнти: 100 грамів курячого м’яса, 1 склянка курячого бульйону, 1/3 склянки розсолу квашених огірків, по 20 грамів селери, шпинату, моркви, цибулі, 40 грамів квашених огірків, 40 грамів гострої ковбаси, 40 грамів копченої грудинки, мелений чорний перець, сіль.

Рецепт. М’ясо курки зварити в підсоленій воді, процідити бульйон, щоб трішки охолонув. Цибулю, моркву, селеру і шпинат дрібно порізати і просмажити протягом 15 хвилин на маленькому вогні, постійно помішуючи. М’ясо курки з бульйону, копчену грудинку, ковбасу, часник і квашені огірки дрібненько порізати. Всі інгредієнти перемішати, залити курячим бульйоном і розсолом огірків, поперчити, посолити і можна подавати на стіл.

калья з огірками

Рецепт печива на огірковому розсолі 

Приготуйте та скуштуйте улюблені страви класика Олександра Пушкіна і не забувайте ділитись інформацією з друзями в соціальних мережах.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора