Їсти дай! 12 найкращих українських жартівливих пісень про їжу
Здавна українці любили смачно поїсти. А після добрячого столу й на пісню тягне, правда? Причому, коли «душа співає», то й пісні просяться неодмінно веселі. Ми зібрали для вас найкращі жартівливі пісні українських виконавців, де оспівується їжа. Втім, не були б українці українцями, якби у цих піснях не згадали і про кохання, і про подружню зраду, і навіть про складну соціально-економічну ситуацію в країні 🙂
Тризубий Стас “Їсти дай”
Станіслав Щербатих, відомий більше як Тризубий Стас – український бард, яскравий виконавець української гумористичної авторської пісні. Його перу належить понад 300 пісень і навіть опера. Майже все життя прожив в Івано-Франківську, де ще в 1980-х роках створив клуб авторської пісні. «Тризубим» його в 1989 назвав учасник групи «Гроно» Ігор Шабловський на одному з концертів. Так прізвисько і прижилося. Журналістам своє сценічне псевдо Станіслав жартома пояснював тим, що має “три зуба: один — на комсомол, другий — на компартію, третій — на профспілку”.
І текст, і музику пісні “Їсти дай” Станіслав Щербатих позичив в гурту The Beatles. Він лише переклав і дещо обробив слова, однак саме неповторна харизма Тризубого Стаса зробила пісню такою любою українському слухачу.
Українська народна пісня “Із сиром пироги”
Особливо популярною в українських народних піснях завжди була тема вареників, адже співає український народ не лише про те, що його засмучує, але й про те, що він дуже любить. Жартівлива пісенька “Із сиром пироги” показує, що вареники, або, як їх називають на західній Україні, пироги, зокрема із сиром, були традиційною їжею козацької кухні, а отже цією стравою можна пишатися як неоціненним здобутком української культурної спадщини. Весела іронія та легкий мотив пісеньки додасть настрою будь-якому застіллю!
https://www.youtube.com/watch?v=lW1jyDZCetI
Брати Гадюкіни “Коровай”
Зустріч гостей хлібом-сіллю – давня українська традиція. Коровай виносили на вишитому рушнику, пекли на дні народження, весілля та інші свята. Писали про коровай і жартівливі пісні. Однак пісня гурту Брати Гадюкіни «Коровай» не просто весела застільна пісенька. Це твір, сповнений іронії на радянське життя українського народу, якому от-от терпець урветься від такого “життя”. Українці завжди раді гостям, раді пекти для них короваї і зустрічати хлібом-сіллю. Проте терпіти зазіхання на свою свободу, на свою ідентичність не збираються.
OT
VINTA
“Дарма я наївся цибулі”
У 2005 році вийшов другий студійний альбом гурту OT VINTA “Дарма я наївся цибулі”, головна пісня з якого буде веселим супроводом для дружніх посиденьок. За сюжетом хлопець наївся цибулі і тому навіть заговорити не може з дівчиною, яка йому сподобалася: “Був козаком, а тепер боягуз”. Знайома ситуація? 🙂 Але не все так погано. Дівчина заговорює до хлопця першою, і , виявляється, вона теж не промах: “І відчув я себе не єдиним биком, бо від тебе смердить часником!”
Ця весела пісенька сподобається і підніме настрій всім гостям на вашому святі.
Українська народна пісня “Гоп мої гречаники”
Гречаники – традиційна українська страва, основою для якої завжди були гречане борошно чи крупа, – теж неодноразово ставала героєм українських пісень. Українська народна пісня-жарт “Гоп мої гречаники” у виконанні солістів українського народного хору ім. Верьовки з’явилася ще 1971 року в мультфільмі “Чарівник Ох”. Гумор цієї пісні змусить вас зігнутися від сміху, а весела мелодія так і потягне ноги танцювати. Словами не передати!
Степ “Смажений кабанчик”
“Смажений кабанчик” або як її ще називають “Ти не пожалкуєш” українського херсонського гурту “Степ” – ще одна жартівлива пісня про їжу, під яку не можливо не пуститися до танцю.
“На небі сонце, на морі хвилі,
А на весіллі…
Смажений кабанчик, курка з майонезом,
Овочі, салати – сядем біля хати,
Вип’ємо по чарці, заспіваєм пісню,
Ти не пожалкуєш, що за мене вийшла!”
І справді, варто побувати на українському весіллі навіть заради смачнущого багатого українського столу 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=5uQKhutToBo
Ігор Жук “Без сала мучусь”
Фізик за професією, Ігор Жук – автор радіовистав, дитячої п’єси, сценаріїв понад 30 фільмів, трьох невеликих художньо-пізнавальних книг для дітей, художник, організатор виставок і справжній український бард. Його авторству належать понад 300 пісень на власні вірші. Пісенька “Без сала мучусь” – одна з них. У ній в жартівливій манері описуються страждання любителя сала, який не має змоги посмакувати своєю улюбленою стравою, бо “пенсії мало”.
“Besame Besame mucho Como sі fuera
Еsta noche la ultіma vez”,
– співає нещасний герой.
“Дайте шматочок, бо я можу з’їсти себе!
І тебе, і тебе, і тебе, всіх, всіх, всіх!”
Сестричка Віка “Булочка з маком”
Сестричка Віка – псевдонім української співачки Вікторії Врадій зі Львова. У 2000 році виходить її альбом “Тинди-ринди Forever”, де і знаходимо пісеньку “Булочка з маком”. Вона про дівчину, яка кохає пастушка, але їй набридли вівці. Вона хоче і любові і ще дещо… булочку з маком.
“Ой ти хора головонька,
Макове зернятко,
Покохай мене так сильно,
Як своє ягнятко!”
Кубанський козачий народний хор “Ой мій милий вареничків хоче”
Вареники – давня українська страва. Ще й козацька. От у жартівливій пісні “Ой мій милий вареничків хоче” Кубанський козачий народний хор і співає, як жінці доводиться і дрова самій рубати, і біля пічки поратися, аби лише наварити милому вареничків. А інакше він до куми піде: вона йому і вареників наварить, і ще багато чим почастує. От така нелегка жіноча доля.
https://www.youtube.com/watch?v=M0clDoTwBXM
Левко Дурко “Булочка”
Леонтій Бебешко, або, як його знає більшість, Левко Дурко – український співак та шоумен, виконавець кумедної пісеньки “Булочка”, яка неодмінно стане в пригоді на будь-якому застіллі. Це зізнання в коханні чи то булочці, чи то справжній дівчині, – у будь-якому разі пісня “Булочка” змусить вас посміхатися і підспівувати.
ТіК “Сірожине пірожине”
Мало хто знає, що назва відомого в Україні вінницького гурту ТІК розшифровується як “тверезість і культура”. Тому і не співають хлопці про п’янкі посиденьки чи пригоди після прийняття оковитої. А от тема їжі в творчості гурту завжди бажаний гість. Іронічна пісенька “Сірожине пірожине” була написана лідером ТІК Віктором Бронюком як відповідь російському співаку і шоумену Сергію Звєрєву:
“Герой телеекранів і звьоздних безпредєлів,
Красівий, як пірожине, Сєрьожа Звєрєв
“Украинскую музыку и группу “ТИК” не слушает”
Пірожине не їсть, а тільки понадкушує!”
Виспівувати приспів цієї завзятої пісеньки неодмінно сподобається веселій компанії.
Михайло Поплавський “Сало”
Михайла Поплавського авжеж можна вважати королем української пісні про їжу. І хоча йому закидають часте використання кліше в оспівуванні традиційних українських борщу, вареників чи сала, мало яке свято обходиться без веселого наспівування творінь “співочого ректора”.