Обмежити і не нашкодити: 7 здорових правил Різдвяного посту

На жаль, ми дуже часто помилково розглядаємо піст як тривалу дієту і вдаємося до обмеження в їжі, щоб скинути зайву вагу. Однак піст – це не повна чи часткова відмова від їжі, а розумне її обмеження на тлі повного душевного спокою і молитви.


Тимчасова відмова від їжі тваринного походження і перехід на рослинну їжу може бути не тільки не шкідливою, а й корисною для організму. Виключення з раціону тваринних білків і жирів сприяє нормалізації обміну речовин, зниженню рівня холестерину. За період утримання від жирної важкої їжі організм може перебудувати й налагодити обмін речовин і роботу шлунково-кишкового тракту. Головне – робити все правильно, без шкоди для здоров’я. Як же слід дотримуватися посту, щоб уникнути негативних наслідків для організму?

12 класних рецептів пісних страв, які варто приготувати до настання Різдва

7 здорових правил Різдвяного посту

Щоб у період Різдвяного посту поліпшити здоров’я і ніяк собі не нашкодити, потрібно усвідомити  і запам’ятати кілька основ пісного харчування:

1. Піст – не дієта і не спосіб скинути зайві кілограми

Якщо головна і єдина мета вашого посту – схуднення, тоді вам варто змінити тактику харчування. Адже піст – це насамперед духовне очищення, обмеження в їжі при якому розглядається як супутний атрибут. Піст – це період утримання, а не заміна одного переїдання іншим. Тому основою харчового раціону в піст повинні бути крупи (а не макарони), овочі (а не пиріжки) і фрукти (а не пісні солодощі).

7 здорових правил Різдвяного посту

Рецепт гречки з грибами в пакеті для запікання

2. Смачна й крисна різноманітність

Одне з правил розумного й ефективного посту: якщо в певних продуктах ви себе обмежуєте, то іншими продуктами потрібно це обмеження компенсувати, щоб отримати всі необхідні корисні речовини. Щоб добрати незамінні амінокислоти, чергуйте у своєму меню рибу (у дні, коли вона дозволена), морепродукти і бобові, не забувайте про багату на білок сою. Щоб вистачало всіх незамінних жирних кислот і не порушувався жировий обмін, готуйте не лише на соняшниковій чи оливковій олії, а й на гарбузовій, горіховій, кукурудзяній, лляній. Намагайтеся вживати більше зернових продуктів (хліб з борошна грубого помелу, крупи), бобових (квасолю, сочевицю, горох), овочів, фруктів, грибів, горіхів, кукурудзяних пластівців, мюслі, соків. Для поліпшення смакових якостей їжі додавайте прянощі і мед.

Обмежити і не нашкодити: 7 здорових правил Різдвяного посту

Рецепт салату з квасолею та грибами

3. Правило трьох «К»: каша, квашена капуста і кунжут

У різдвяний піст не можна їсти м’ясо, яйця і молочні продукти. Та від м’яса (особливо жирного і промислових ковбасних виробів) навіть корисно відпочити. Без споживання яєць теж можна прожити досить довгий період часу. А от без молочних продуктів – важче, адже вони забезпечують нам і постачання кальцію, і здорову мікрофлору кишківника. Щоб підтримати її, включайте у щоденне меню продукти, назви яких починаються на літеру «К»: каша (особливо вівсяна) благотворно впливає на шлунково-кишковий тракт. Квашена капуста містить молочну кислоту, що вбиває у травному тракті шкідливі бактерії. А кунжут (сюди ще можна віднести фісташки і сир тофу) забезпечує організм кальцієм.

7 здорових правил Різдвяного посту

Рецепт картопляних котлет

4. Рибі – так, картоплі – ні

Не секрет, що в піст можна не тільки не схуднути, а й, навпаки, набрати вагу. Вилучаючи з меню продукти тваринного походження, ми часто заповнюємо цю «діру» не овочами та фруктами, а борошняною випічкою, макаронами, стравами з картоплі. Тож у дні, коли дозволена риба, включайте у свій раціон тільки овочі і фрукти, жодних булочок та макаронів. І не налягайте в ці дні на рибні страви – організм не здатен засвоїти її 200 г за один прийом, решта ж відкладеться на стегнах.

У дні різдвяного посту, коли не дозволено вживати олію, введіть у раціон волоські чи кедрові горішки, насіння гарбуза, соняшника чи льону. Вони містять олію, а отже компенсують необхідну кількість рослинних жирів.

7 здорових правил Різдвяного посту

Рецепт маринованого оселедця в домашніх умовах

4. Продукт, на який не існує обмежень – вода

Пам’ятайте про важливість вживання достатньої кількості чистої питної води під час посту – не менше 1–1,5 літра на день. Це не враховуючи різноманітні чаї, морси, кисілі, узвари та соки, хоча їх споживання не менш важливе через вміст глюкози і вітамінів.

7 здорових правил Різдвяного посту

5 рецептів безалкогольних напоїв, що зігріють у холод

5. Задоволення шукайте в кулінарних експериментах

Якщо варена риба вам не смачна, а смажена надто шкідлива, спробуйте замаринувати її у якомусь пікантному соусі і приготувати її на парі. Замість пшеничного борошна у пісну випічку додайте гречане, кукурудзяне або вівсяні пластівці. 12 цікавих і нетрадиційних рецептів пісних страв – ТУТ.

7 здорових правил Різдвяного посту

Рецепт пісних фаршированих печериць

6.Безболісний вихід не менш важливий за процес

Щороку у періоди, коли завершується піст, у лікарнях збільшується кількість хворих із загостреннями жовчнокам’яної хвороби, холециститу, панкреатиту. Тож, щоб не опинитися на лікарняному ліжку, з посту треба вийти правильно. Оскільки рибу з меню повністю не виключали, то перетравлювати тваринні білки організм не відучився, а от від тваринних жирів, які найбільше навантажують підшлункову залозу, відвик. Тому по закінченні посту вводьте в меню по одному виду тваринного жиру, починаючи з найлегших: у перший день – сметана або вершки, другий – чайна ложка вершкового масла в кашу, в третій – кисломолочний сир. І тільки на четвертий можна обережно вводити яловичину і свинину.

7 здорових правил Різдвяного посту

Рецепт горіхової халви в домашніх умовах

7. Життя після посту

Поки в раціоні не було продуктів тваринного походження, ми могли з’їдати більше макаронів, каші або хліба. Та щойно в повному обсязі повернуться м’ясо, молоко і яйця, порції зернових доведеться зменшити, інакше ризикуєте погладшати.

7 здорових правил Різдвяного посту

Рецепт пісного горіхового майонезу

Кому протипоказаний суворий піст

Однак, потрібно пам’ятати і про зворотний бік медалі. Відмовитися від суворого посту слід, наприклад, при загостренні хронічного гастриту, ерозіях шлунка і 12-палої кишки, виразковій хворобі шлунка і 12-палої кишки з підвищеною кислотністю. Протипоказаний піст і хворим після шлунково-кишкових кровотеч, при анемії, гіповітамінозах, ослабленим хворим з дефіцитом маси тіла, хворим на хронічний холецистит та цукровий діабет, вагітним і годуючим жінкам. У будь-якому разі, якщо ви маєте твердий намір стати на шлях істинний і заодно покращити своє здоров’я – щоб потім не довелося невідкладно його поправляти, проконсультуйтеся з лікарем.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора