Солись, рибко! Як вибрати та приготувати оселедець

Оселедець – чи не найпопулярніша холодна закуска. Його коптять, маринують, солять. А якщо йдеться про закуску “під горілочку” – то рівних йому просто немає! Перша згадка про оселедець зустрічається ще в 702 році. До XV століття це була їжа виключно бідняків.


Оселедець – риба, яка не терпить самотності. Якщо залишається одна – впадає у депресію, перестає їсти і гине. У 19-20 столітті луска оселедця була неабиякою прикрасою, з неї робили штучні перли.

Користь оселедця

Як і кожна риба, оселедець багатий на білок. Крім того, містить чимало корисних речовин: фосфор, калій, кальцій, йод, натрій, фтор, магній, цинк, селен та залізо. У ньому багато вітаміну В12, А, РР, омега-3 жирних кислот. В оселедцеві є олеїнова кислота, яка сприяє поліпшенню мозкового кровообігу та нормалізує роботу серцево-судинної системи. Калорійність оселедця залежить від способу його маринування. У середньому це 250 ккал на 100 грамів продукту.

оселедець користь

Рецепт оселедця маринованого в домашніх умовах

Доведено, що вживання оселедця сприяє виведенню з організму холестерину, послаблює симптоми псоріазу, знижує ризик розвитку і появи захворювань серця, судин, атеросклерозу. А от гіпертонікам оселедець потрібно вживати з обережністю, тому що він здатен підіймати кров’яний тиск.

Яким буває оселедець

Оселедець прийнято поділяти на річковий і океанічний. За смаком вони майже не відрізняються, однак в океанічному набагато більше йоду. Найкращим вважається атлантичний оселедець, виловлений на берегах Норвегії, Ісландії або Голландії.  Якість риби відповідає І і ІІ сортам. Перший сорт характеризується щільним м’ясом, пружною тушкою без пошкоджень на шкірі. Для оселедця другого сорту характерний кислуватий запах, жорсткувате м’ясо і ледь жовтувата поверхня.

оселедець як вибрати

Рецепт оселедця маринованого в томатному соку

Як вибрати оселедець

Щоб обрати свіжий і смачний оселедець, потрібно звертати увагу на черевце риби. Воно має бути світлим за кольором, без коричневих смужок та без пожовтіння. Свіжа рибина при стисканні буде пружна і вм’ятина швидко зникатиме. Чим ширша форма тулуба, тим жирніша риба. Розчин, у якому перебуває оселедець, має бути без в’язкості, прозорий.

Щоб обрати в міру просолений оселедець, потрібно звернути увагу на очі риби, вони мають мати червонуватий відтінок. Зябра свіжої риби мають бути темно-червоного кольору, пружними і в жодному разі не розвалюватися. Якщо ж доводиться обирати запакований оселедець, у вакуумній упаковці, то в ній не має бути жодної рідини. Щоб визначити свіжість риби, яка запакована у пластикову ємність і залита маринадом – її потрібно як слід потрусити. Якщо утворилася піна – таку рибу краще не брати.

оселедець4

Рецепт оселедця у медово-гірчичному соусі

Декілька секретів перед приготуванням

Спершу оселедець потрібно почистити і зняти шкірку. Щоб легко з цим справитись необхідно зробити два розрізи – поперечний (біля голови) і поздовжній (уздовж спини), потім потягнути за краєчок шкіри від голови до хвоста. Якщо вам попався дуже солоний оселедець, його можна вимочити в чаї або молоці. Це не лише позбавить від зайвої солі, а й зробить рибу дуже ніжною і смачною. Тому рекомендують проводити таку процедуру навіть зі слабосоленим оселедцем.

Як засолити оселедець у домашніх умовах

Щоб отримати найсвіжішу рибу і не хвилюватись щодо якості розсолу, найкраще оселедець готувати вдома, тим паче, що це зовсім просто. Ось погляньте!

Інгредієнти: 1 кілограм свіжомороженого оселедця, 1 літр води,  200 грамів солі, 100 грамів цукру, 3 лаврових листка, 10 горошин духмяного перцю.

Рецепт. Воду закип’ятити, додати сіль, цукор, лавровий лист, перець і прокип’ятити ще 10 хвилин. Поставити маринад, щоб охолонув. Тим часом підготувати рибу – розморозити, зчистити луску і ретельно промити. Залити оселедець готовим охолодженим маринадом, накрити і поставити у холодильник на 3 доби.

оселедець маринований

Рецепт закуски з оселедця та яблук

Оселедець маринований в олії

Інгредієнти: 1 великий оселедець, півсклянки олії, півцибулини, 3 гвоздики або стільки ж горошин духмяного перцю, 2 лаврові листки, 1 чайна ложка солі.

Рецепт. Оселедець почистити, дістати філе, порізати на шматочки і скласти в півлітрову банку. Олію вилити в каструлю, додати цибулю нарізану півкільцями, лавровий лист, перець, сіль і розігріти на помірному вогні до появи димку. Коли маринад охолоне до кімнатної температури, залити ним філе і помістити в холодильник на 3 доби.

оселедець маринований в олії

Рецепт класичного оселедця під шубою

Оселедець в оцтовому маринаді

Інгредієнти: 1 кілограм свіжомороженого оселедця, 1 чайна ложка оцту, 1 склянка олії, склянка кип’яченої води, цибуля, часник, сіль і перець.

Рецепт. Оселедець почистити і порізати шматочками. Цибулю порізати кільцями, часник подрібнити. В емальований посуд викласти шарами: спершу часник, потім цибулю, рибу, знову часник цибулю і так далі, але щоб верхній шар був з часнику і цибулі. Кожен викладений шар потрібно солити. Воду змішати з оцтом і залити оселедець, поставити маринуватись на 1 годину. Потім залити олією, добре вимішати, помістити в холодильник на добу.

оселедець о оцтовому маринаді

Рецепт лінивого оселедця під шубою

Оселедець солений сухим способом

Інгредієнти: 1 свіжоморожений оселедець, 80 грамів солі.

Рецепт. Розморозити і почистити оселедець, ретельно натерти його сіллю, загорнути в марлю або полотняну тканину, покласти в миску і поставити в холодильник на 2-3 доби. Чим довше оселедець лежатиме у солі, тим солонішим буде.

оселедець 2

Рецепт гостренького оселедця у томатному соусі

“Смажений” факт про оселедець

В англійському порту, просто на пристані, готують унікальний смажений оселедець. Шанувальники цієї страви запевняють, що подібної страви не скуштуєш більше ніде у світі. Загорнуті в газету жирні рибини смажать на спеціальних жаровнях. Це робиться через те, що оселедець дуже швидко псується, і його треба якомога швидше засолити або заморозити. А свіжий, щойно з моря, він просто неймовірно смакує у смаженому вигляді.

Усім смачного рибного дня! Будь ласка, діліться своїми рецептами приготування оселедця в коментарях.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора