Юрій Франц Кульчицький ‒ українець, що навчив Європу пити каву

Саме цього чоловіка називають «батьком кави» в Європі. Він поширив турецьку кавову традицію і культуру, а також вигадав рецепт славнозвісної віденської кави. Та, про все по порядку

Юрій Франц Кульчицький походив з родини українських шляхтичів Кульчицьких-Шелестовичів із села Кульчиці, що на Львівщині. Цікаво, що звідси походять три козацькі гетьмами: Петро Конашевич-Сагайдачний, Марко Жмайло-Кульчицький та Павло Бут.

Про те, чи містить розчинна кава власне каву – читайте ТУТ.

Юрій Франц Кульчицький

11 рецептів кави, від якої неможливо відмовитись. Приготуйте і посмакуйте.

Юрій Кульчицький народився у 1694 році. Був козаком-запорожцем й під час одного з похотів потрапив у турецький полон, завдяки чому досконало вивчив турецьку мову. Очевидно, саме в той час Кульчицький познайомився з кавовою традицією.

Знання мови дало змогу Кульчитькому стати згодом перекладачам у «Орієнтальній торговій компанії», заснованій віденськими купцями у Білгороді. У 1678 році українець почав імпортувати товари зі сходу до Відня. Саме у Відні Кульчицькому судилося прославитись й провести решту свого життя.

14 липня 1683 року розпочався штурм Відня як столиці Австрійської імперії 200-тисячною армією турецького візира Кара-Мустафи. На оборону ж міста було лише 16 тисяч солдатів, але столицю захищали також міцні укріплення, тож турки вирішили оточити місто й довести його мешканців до голодної смерті. Єдиною надією міської влади на порятунок була можливість попросити про допомогу ззовні.

Передати листа цісарю Леопольду І та герцогу Карлу V Лотаринзькому могла лише людина, що добре знала мову та звичаї турків і могла обдурити їх. Цією людиною став Юрій Кульчицький. Він разом зі слугою-сербом пішов навпростець через турецький табір, доставляючи листа з проханням про допомогу. Завдяки цьому героїчному вчинку облога Відня була знята 12 вересня військом європейських союзників на чолі з королем Яном III Собеським.

Міська влада Відня достойно винагородила Кульчицького за порятунок. Його нагородили срібною медаллю, значною сумою грошей, подарували будинок та 300 мішків трофейної турецької кави. За великим рахунком, можновладці просто не знали, як використовувати цей продукт, тож віддали його українцеві. А Кульчицький знав…

Він заснував першу у Відні кав’ярню, яка називалась «Під синьою пляшкою» (нім. «Zur blauen Flasche»). У ній Кульчицький подавав чорну турецьку каву без цукру. Спочатку напій не надто смакував віденцям, тож українець почав експериментувати: він додав до кави цукор та молоко, так з’явився рецепт «віденської кави».

Приготуйте також кавово-шоколадні тістечка “Баядерки”.

Під синьою пляшкою

(кав’ярня «Під синьою пляшкою», фото 1910 року)

Гарячий напій з кавою, какао та медом “Антидепресант”

Згодом кав’ярня перетворилась на одне з найпопулярніших місць у Відні. Власник завжди обслуговував гостей, вбравшись у турецьке вбрання, що додавало особливої атмосфери закладу та нагадувало про перемогу.

Юрій Франц Кульчицький помер у віці 54 років, захворівши на сухоти. Його з великими почестями поховали на центральному кладовищі Відня біля собору Святого Стефана. Пам’ятники Юрію Кульчицькому є у Відні, Львові та у селі Кульчиці. До речі, у Львові є кав’ярня «Під синьою фляжкою», а у Відні Кульчицького вважають охоронцем усіх місцевих кав’ярень.

Унікальний рецепт кавового лікеру «Licor de cafe».

Пам'ятник_Кульчицькому_(Львів)

Якщо вам сподобалась стаття, будь ласка, напишіть про це в коментарях та поширте її у соціальних мережах.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора