Джулія Чайлд: «Я почала куховарити в 32 роки. До цього я лише їла»
Американка Джулія Чайлд, авторка кулінарного бестселера «Опановуючи мистецтво французької кухні» та прототип відомого фільму «Джулі і Джулія: готуємо щастя за рецептом», не мала вродженого таланту кулінара. Зате у неї була особлива чутливість до смаків, запахів та до естетики їжі.
Рецепт телячої печінки з цибулею від Джулії Чайлд
Справжнє захоплення Джулії Чайлд кулінарією почалося у віці 36 років, коли в 1948 році її чоловіка Пола Чайлда, що працював дипломатом, відправили по роботі до Парижу. У першому ж ресторані, який вони відвідали, Джулія скуштувала просту страву – морський язик, обваляний в яйці та борошні і підсмажений на вершковому маслі. Джулія їла морський язик і раніше, але той навіть віддалено не нагадував шедевр, що подали їй у ресторані. Вона була вражена і жартома згадувала потім: «Це було свято мого хрещення».
Той обід у ресторані багато в чому визначив для Джулії перші відчуття від Франції. «Там все пахло, – писала вона в спогадах. – У вікно машини залітав запах сіна, зелені, гною, парного молока, яблук, диму. У м’ясних крамницях пахло парним м’ясом, лежали кури з головами і ногами, а не нарізані на невпізнанні частини. Гори пахучих трав складалися в пряні букети – свій для кожної страви».
Рецепт яблучної шарлотки на хлібі від Джулії Чайлд
Щоб засвоїти французьку кулінарну науку, потрібен був учитель. Для Джулії ним став шеф Буньяра, старий кухар з вусами моржа, який вів англомовні класи в паризькій школі «Ле Кордон Бле». Це була найкраща паризька школа професійних шефів.
Старий Буньяра був зіркою школи. Один його урок особливо запам’ятався Джулії. Проходили абсолютно простий рецепт – яєчню-бовтанку. «Йоф Бруй, мадам Шілд, – сказав Буньяра (якому не давалося прізвище Джулії). – Прошу до плити». Джулія розігріла масло на пательні і збила яйця до білої піни. Щойно вона приготувалася вилити їх в пательню, як Буньяра з жахом закричав «No, мадам! Це абсолютно невірно!». Старий почав все спочатку. Пательню поставив на слабкий вогонь і змастив маслом. Яйця не збив, а лише розмішав, вилив у пательню і став пильно на них дивитися. Нічого не відбувалося. Минуло три хвилини, і яйця почали гуснути в крем. Буньяра став помішувати їх виделкою, то знімаючи пательню з вогню, то знову ставлячи і примовляючи: «Рихлість, мадам! Їм потрібна рихлість! А ось тепер – вершки або масло». І він вивернув «Йоф Бруй» на тарілку з переможним вигуком: «вуаля!»
Цікаво почитати: Головний рецепт успіху Дарії Цвек
Під час таких уроків Джулія Чайлд зрозуміла, як треба вчити готувати: треба розкласти складний процес на прості етапи, на деталі, не забувши жодної. І тоді, як за помахом чарівної палички, у вас починає виходити якась казкова страва, яку, як здавалося, міг створити тільки чарівник.
Випускний іспит Джулія здала з другого разу: у перший раз вона забула два рецепти, які треба було знати напам’ять. З досади вона пішла на шкільну кухню, зготувала ці дві страви і… з’їла їх.
Джулія мудро перевела французькі рецепти в американську реальність. Наприклад, готуючи рецепт випічки французького багета, вона спеціально виписала борошно та дріжджі з Америки, щоб добитися ідеального результату з американськими продуктами.
В 1951 році Джулія Чайлд відкрила кулінарну школу для американок у Парижі. Справа пішла настільки добре, що надихнула Джулію на написання книги. Після десяти років народилась книга, яка зробила революцію в американській кулінарії: «Освоюючи мистецтво французької кухні». Побачивши цю назву, власник видавництва, Альфред Кнопф, сказав: «Якщо книгу з такою назвою хтось купить, я з’їм власного капелюха». Цікаво, за чиїм рецептом мусили бути приготовані ті капелюх, які довелося з’їсти містеру Кнопфу.
Радимо також прочитати про таємничу історію салату Люсьєна Олів’є
Головним секретом успіху Джулії Чайлд була її абсолютна природність. Під час демонстрації на телестудії вона могла задуматися, іноді щось бурмотіла собі під ніс або ж жартувала. Якось, дивлячись на виварений і вийнятий з бульйону марлевий мішечок з французькими травами, вона задумливо сказала: «Схоже на дохлу мишу».
Одного разу вона довго втирала масло в шкіру курчати, і зі студії запитали: «А навіщо ви масажуєте курча?» – Джулія відповіла: «Я думаю, йому це приємно». Іншим разом, у своїй телевізійній програмі «Французький шеф», вона спалила шматок м’яса і сказала в камеру: «Якщо це трапиться з вами, не признавайтесь. Викиньте на смітник і зробіть все по-новому. Ніхто ж вас не бачить». У цей момент її передачу дивилися 7 мільйонів глядачів.
Що полюбляв їсти на обід Хемінгуей – дізнайтеся ТУТ
Коли людина знаходить улюблену справу в 40 років, вона перетворює її на пристрасть. Адже тільки пристрастю можна «запалити» й інших. У Джулії пристрасть доходила до смішного: певний час вона була одержима ідеальним приготуванням яєць накруто. Їй не подобалося, що по периметру жовтка виходила зеленувата смужка. Вона домагалася ідеального поєднання білосніжного білка і сонячно-жовтого жовтка.
У 2002 році Джулія стала натхненням для створення популярного блогу «Джулі і Джулія» письменниці Джулі Пауелл. Задум полягав у приготуванні 524 рецептів із книги «Освоюючи мистецтво французької кухні» за 365 днів у одній маленькій кухні. На основі блогу Джулі Пауелл згодом написала книгу «Рік мого небезпечного куховарства». А у 2009 році за цією книгою був знятий фільм «Джулі і Джулія: готуємо щастя за рецептом». Роль Джулії Чайлд у стрічці зіграла неперевершена Меріл Стріп.
Чотири коронні рецепти від Олександрі Дюма
Одного разу, коли Джулії було вже за дев’яносто, її запитали про те, як потрібно харчуватися у похилому віці. Джулія, яка завжди зневажала дієти і обожнювала вершкове масло, відповіла, що у неї є свій особистий план харчування. Вона вживала все, але в малих порціях, без жодних харчових добавок та без перекусів на ходу. І обов’язково трішки гарного вина.
Якщо вам сподобалася історія успіху неперевершеної Джулії Чайлд, будь ласка, коментуйте та діліться інформацією з друзями.