Десерт із 60-літнім стажем: цікаві факти з історії «Київського» торта

Навіть сьогодні, через 25 років після розпаду СРСР, найкращим гостинцем, привезеним з Києва, залишається «Київський» торт, куплений у фірмовому магазині тепер уже колишньої фабрики ім. Карла Маркса (нині кондитерська корпорація «Рошен»). Подейкують, що народився торт завдяки… розхлябаності одного з працівників фабрики, який просто забув поставити залишені з вечора білки у холодильну камеру. А вранці тихцем від начальства (не пропадати ж добру!) збив їх, приготував тісто, спік коржі та перемазав кремом. Торт із «зіпсованих» білків з кремом шарлот виявився на смак просто неперевершеним! Так українські кондитери, які працювали на фабриці 60 років тому, здійснили справжнє відкриття.


Цікаві факти про Київський торт

Цікаво прочитати: ще один торт із радянського минулого – “Наполеон”

Радянський символ солодкого життя

У 1956 році працівники фабрики ім. Карла Маркса начальник бісквітного цеху Костянтин Петренко та його 17-річна помічниця Надія Черногор створили солодку легенду – «Київський» торт. Сьогодні завдяки сучасній побутові техніці повітряно-горіхові коржі, з яких він складався, можна приготувати і в домашніх умовах. Але в ті часи досягнути унікального результату можна було лише у спеціальних промислових печах. Крім того, для приготування коржів використовувались попередньо заквашені білки – тобто білки, які простояли при кімнатній температурі не менше 12-14 годин.Цікаві факти з історії Київського торта

Особливості кремлівської кухні, або Що їли радянські лідери

«Київський» торт був таким собі солодким символом радянського достатку. Судіть самі: в 1-кілограмовому торті було не менше 600 г крему і двох білково-горіхових коржів, по 200 г кожен. Зверху – також товстий шар крему із символічними візерунками – кольоровими квіточками чи «свічками» квітучого каштану. З боків – крем та горіхово-бісквітна крихта.

Цікаві факти з історії Київського торта

Смачна історія 5-ти найвідоміших салатів

У радянські часи справжній «Київський» торт можна було «дістати» виключно в Києві. З 4-ї ранку на вулиці Карла Маркса перед Київською консерваторією шикувалися довжелезні черги до Центрального гастроному, у магазин «Українські солодощі». Якщо хтось їхав до Києва на екскурсію чи у відрядження, то неодмінно повертався додому з гостинцем – круглою картонною коробкою з намальованими квітучими каштанами та написом «Київський торт». Про киян годі було й говорити: і мови бути не могло, щоб заявитися кудись у гості без цього символічного кондитерського шедевру.

Цікаві факти з історії Київського торта

Секрет салату Люсьєна Олів’є: що ховав кухар у таємній кімнаті

Горіхи кеш’ю від «братнього» індійського народу 

В середині 60-х років рецептуру та технологію виробництва «Київського» торта затвердив Мінхарчопром. У відповідності до офіційного рецепту до складу виробу входили горіхи кеш’ю – саме вони і створювали його особливий смак. Це був досить дивний хід, не характерний для радянської кулінарії, адже привізні горіхи – інгредієнт не з дешевих.

Однак пояснення цьому просте. У середині 1950-х років Радянський Союз активно дружив і співпрацював з Індією. Зацікавлений у розвитку всіх сфер своєї економіки після набуття незалежності, уряд цієї країни знайшов у особі СРСР ідеологічного союзника на грунті спільної боротьби з неоколоніалізмом. Найбільше радянська допомога проявилась у створенні сучасної важкої промисловості.

Цікаві факти з історії Київського торта

Рецепт фруктового салату з авокадо, йогуртом та горішками кеш’ю

Так, тільки в 1961 році у країні за підтримки країни рад було побудовано 8 крупних комбінатів. А загалом у період з 1955 по 1960 роки СРСР надав Індії допомогу в розмірі 681 млн. доларів. Ясно, що оплата за це сприяння здійснювалась не твердою валютою, а рупіями, на які можна було закупити лише предмети традиційного індійського експорту –  чай, текстиль і горіхи кеш’ю.

Радянська кондитерська промисловість тих часів була просто завалена цими горіхами. Однак тривало це недовго – індійці зметикували, що кеш’ю можна продавати і за валюту. І, незважаючи на домовленості з СРСР, почали постачати горіхи іншим країнам. У результаті кеш’ю в рецепті «Київського» торта поступово замінили на фундук, а ще через якийсь час – на дешевий і більш доступний арахіс.

Цікаві факти з історії Київського торта

Про Дарію Цвек – людину, яка знала про “Солодке печиво” все, – читайте ТУТ

Кремові перетворення

Процесу спрощення та здешевлення зазнав і заварний яєчно-масляний крем шарлот – через використання яєць він мав нетривалий термін зберігання. У «Київському» торті в 1970-ті роки на вимогу санітарних лікарів його замінили на вершково-масляний, більш важкий і насичений. А в кінці 1980-х у нього (так само, як і в усі інші кремові торти) почали додавати дешеві рослинні жири, пальмову олію та інші замінники.

Цікаві факти з історії Київського торта

Рецепт французького заварного крему

Як приготувати «Київський» торт «по госту» 

Зупинимося на найпершому рецепті найулюбленішого смаколика радянських часів і народів та спробуємо відтворити його таким, яким він з’явився в київських гастрономах вперше, на початку своєї 60-літньої історії.

Цікаві факти з історії Київського торта

Як правильно випікати безе – читайте ТУТ

Інгредієнти для коржа: 6 яєць, 240 г цуру, 45 г борошна, 150 г горіхів кеш’ю, ваніль. Інгредієнти для крему: 250 вершкового масла, 200 г цукру, 1 яйце, 150 г молока, ваніль, 10 г какао-порошку, 2 ст. ложки коньяку.

Варто врахувати, що «Київський» торт починають готувати за два дні до подачі на стіл. Напередодні випікання відділити білки від жовтків і залишити при кімнатній температурі не менш як на 12-14 годин (можна на добу).

Горіхи кеш’ю підсмажити, посікти не дуже дрібно і змішати з просяним борошном та 180 грамами цукру.

Підготувати 2 форми діаметром 20-22 см – вистелити пергаментом для випікання. Духовку розігріти до 150 градусів.

Білки збити міксером до м’яких піків і, додавши 60 г цукру, збити до щільної стійкої маси. Додати ваніль, борошно з цукром та горіхами і обережно вимішати ложкою або лопаткою (на цьому етапі не збивати!).

Викласти підготовлене тісто в форми і випікати 2 години. Дати коржам схолонути в духовці, дістати і залишити «дозрівати» до наступного дня.

Цікаві факти з історії Київського торта

Рецепт печива-безе з горіхами

Приготувати крем. Змішати молоко з яйцем, процідити через сито, змішати з цукром і довести на мінімальному вогні до кипіння, постійно помішуючи. Варити 1 хвилину, зняти з вогню, накрити кришкою і повністю охолодити.

Масло збити, потроху додаючи охолоджену молочно-яєчну суміш. Додати ваніль і коньяк. Відібрати приблизно 1/3 крему і змішати з какао.

Змазати нижній корж білим кремом (2-3 ложки відкласти для оздоблення), покласти другий корж. Верхній корж і боки змазати кремом з какао. Прикрасити білим (можна додати кольорів, скориставшись харчовими барвниками) кремом з допомогою кондитерського мішка з фігурною насадкою.

Цікаві факти з історії Київського торта13

Рецепт яблучної шарлотки з безе

Вам сподобалась солодка подорож у часі і ви навіть випробували запропонований рецепт? Будь ласка, напишіть про свої враження у коментарях.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора