Борошно – види, якіть та ґатунки

Коли кажуть “Хліб – усьому голова”, то насамперед мають на увазі не дріжджі чи закваску, а основний “будівельний” матеріал – борошно. Нині домашня випічка перестала бути чимось унікальним. Більш того, вона значно помолодшала: коли раніше зазвичай у родині тістом займалася лише бабуся, то нині випіканням тортів, печива і навіть домашнього хліба все частіше захоплюються молоді господині. На щастя, торгівельні мережі тішать широченним вибором продуктів для домашньої випічки: борошно нині можна купити і різних ґатунків, і різного помелу. То як же не розгубитися?


Борошно ‒ продукт, який виготовляють шляхом перемелювання зерна. Його використовують для виробництва хліба, кондитерських виробів та макаронів. Борошно розрізняють за видом зерен: житнє, ячмінне, пшеничне, кукурудзяне та інші. Для кожного з видів борошна важливе дотримання певних показників, як-от наприклад крупність помелу.

Борошно

Рецепт бездріжджового хліба на заквасці

За хімічним складом борошно майже однакове з зерном, з якого виготовлене. Однак, у борошні менша кількість цукру, жирів, клітковини, вітамінів та мінеральних речовин, але більше крохмалю. У пшеничному борошні крохмалю найбільше, його вміст знижується з пониженням сорту борошна. Також цей продукт дуже калорійний: пшеничне борошно має калорійність у 300-330 ккал/100 грамів, житнє ‒ 290-300 ккал.

Борошно

Рецепт завиванця з маком у хлібопічці

Як визначити якість борошна?

Можна визначити якість за смаком. Борошно треба покуштувати кінчиком язика. Пшеничне борошно високої якості має смак крохмалю, житнє ‒ солодкувате. Якщо борошно дуже солодке ‒ його мололи з пророслого зерна, кисле ‒ з відсирілого або запареного зерна, гірке ‒ борошно не правильно зберігається.

Борошно

Рецепт хліба “Гармошка”

Свіжість борошна можна визначити за запахом. Для цього дрібку борошна затискають у долонях та зігрівають диханням, потім вдихають аромат зігрітого борошна, запах має нагадувати борошняний клей.

Борошно

Шість найкращих рецептів тіста на вареники

Пшеничне борошно має п’ять ґатунків: крупчатка, вищий ґатунок, перший, другий ґатунок та безсортове борошно. Ґатунки розрізняються крупністю помелу, вмістом клейковини, кольором, хімічним складом та хлібопекарськими властивостями.

Борошно

Рецепт житніх кексиків з білим шоколадом

Крупчатка ‒ це борошно із м’яких та твердих сортів пшениці, воно багате на білки й крохмаль, має білий або кремовий колір й використовується для виробництва дріжджових здоб.

Борошно

Рецепт французького багета з цибулею

Борошно вищого ґатунку роблять з м’яких сортів пшениці, воно має білий колір й високі хлібопекарські властивості: придатне для приготування дріжджового, заварного, слойоного, бісквітного та пісочного тіста. Саме пшеничне борошно вищого ґатунку вважається найкращим до застосування у кулінарії.

Борошно

Рецепт тонкого лаваша на сковороді

Перед приготуванням тіста будь-яке борошно потрібно просіяти. Навіть якщо ви впевнені, що борошно чисте, його необхідно збагатити повітрям. Зберігати борошно найкраще у паперових мішечках або мішечках з тканини. Не можна допускати злежування борошна у вологих приміщеннях, тоді воно стає непридатним до використання.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора