Паб, у якому черпав натхнення автор «Володаря перстнів»

На одній з тихих вуличок академічного Оксфорда ще з 1650 року і до сьогодні працює паб «The Eagle and Child» (Орел і дитина), якому судилося стати знаковим місцем для всіх істинних шанувальників жанру фентезі. Саме тут протягом 23 років збиралися члени літературно-філософського гуртка «Інклінги», на чолі якого стояли два друга – Джон Рональд Руел Толкін, творець «Володаря перстнів» і Клайв Стейплз Льюїс, автор «Хронік Нарнії».


«Чорнильні душі» пили тільки пиво

Група Інклінги об’єднувала близько 20 осіб – літераторів, богословів, вчених. Саме слово Inkling дослівно перекладається як «натяк», у той же час воно співзвучне зі словом Ink (чорнило). Тож Inklings можна перекласти як «чорнильні душі» чи «з чорнильного роду». Така назва якнайкраще підходила для літературно-філософського об’єднання оксфордських інтелектуалів.

Для своїх неформальних зустрічей члени клубу облюбували один із найстаріший пабів Оксфорда «Орел і дитина». Адже паб у Великобританії – це насамперед місце зустрічі і тільки потім заклад, де можна випити.

паб орел і дитина

Цікаво прочитати: рецепти 4-х легендарних коктейлів від агента 007 

Який генделик має право називатися пабом

Саме слово «паб» – це скорочення від Public house (громадський дім). Обов’язкові атрибути пабу – списана крейдою дошка-меню і мішень для гри в дартс. Традиційними є і вікна з матовим склом, які захищають клієнтів від яскравого світла, суєти за вікном і… цікавих очей дружин.

Головний напій у пабі – звичайно ж, бочкове пиво, а також різноманітні елі і стаути (темне пиво, зварене з паленого солоду). Тож немає нічого дивного в тому, що інклінги для своїх неформальних зустрічей вибрали саме університетський паб, улюблене місце студентства та професури.

Найчастіше вони збиралися в дальній кімнаті з каміном, що мала назву «Кабінет кролика». З 1939 по 1962 рік щовівторка (пропустити засідання можна було тільки за поважної причини, викладеної в письмовому вигляді) тут обговорювали новинки літератури, ділилися творчими планами, сперечалися на релігійні теми, зачитували уривки з власних творів. Стіни «Кабінету кролика» стали першими слухачами «Володаря перстнів» Толкіна, і циклу фентезі «Хроніки Нарнії» Льюїса.

Скільки ж елю і портеру було випито під час цих зустрічей! Може саме тому хоббіти та гноми і є великими шанувальниками цих напоїв, а велика подорож Більбо починається від дверей таверни «Зелений дракон». До речі, епізод, коли Фродо і Сема з Фатальної Гори рятують орли, пов’язують із вивіскою The Eagle and Child.

кабінет кролика

Оладки для справжніх леді з “Віднесених вітром”

Чоловіча компанія

Толкіна і Льюїса пов’язувала тривала й непроста дружба. Їх погляди на багато питань богослов’я, релігії та літератури часто не збігалися, що доводило їх до запеклих суперечок. Творець «Володаря перстнів» вважав, що в «Нарнії» немає чіткої структури, вона перевантажена різноманітними елементами, образами, міфологічними мотивами, а спроба Льюїса створити популярну теологію для підростаючого покоління не увінчалася успіхам. Одного разу він не надто схвально назвав Льюїса «популістським богословом». Тим не менш, вони залишалися близькими друзями довгі роки.

Відомо, що Клайв С. Льюїс клопотався про присудження Толкіну Нобелівської премії з літератури в 1961 році, але номінація була відхилена з формулюванням: «Книги Толкіна жодною мірою не підпадають під прозу вищого класу».

Льюїс одного разу написав, що найщасливішими годинами його життя були, коли «ми в компанії трьох-чотирьох старих друзів, у потертих костюмах, бродили по місту, засідали в пабах або дотемна засиджувалися на чиїйсь квартирі, обговорюючи поезію, теологію, метафізику за пивом, чаєм і задимленими люльками. Для мене немає звуку кращого за чоловічий сміх».

орел і дитина

А чи знаєте ви, що любив готувати і їсти Хемінгуей?

Пиво, зварене спеціально для зйомок

До речі, сорт пива, яке п’ють персонажі фільму «Хоббіт: Несподівана подорож», називається «Твереза думка». І цей сорт був зварений спеціально для зйомок.

Кожен, хто дивився першу частину продовження (якщо бути точним – передісторії) знаменитої кіносаги Пітера Джексона «Володар перстнів» під назвою «Хоббіт: Несподівана подорож», мусить пам’ятати такий момент: на початку фільму Балін, один із гномів, що раптово нагрянув у гості до хоббіта Більбо Беггінса, відмовляється від чаю, кажучи, що пиво підійде краще.

Учасникам пізньої вечері Більбо подавав різні напої: деякі гноми хотіли елю, інші пили портер – темне пиво з характерним винним присмаком, а чарівник Гендальф віддав данину червоному вину з льохів запасливого хоббіта.

До речі, пиво із запасів Більбо можуть спробувати не лише гноми: спеціально для «Хоббіта» пивовари Нової Зеландії виготовили особливий сорт пива під назвою «Твереза думка» – саме його і пили актори під час зйомок.

Стаут, в якому міститься 1% етанолу, можна і сьогодні купити в Новій Зеландії, і, судячи з відгуків дегустаторів «фентезійного» напою, хоббіти знали толк в приготуванні хорошого пива.

твереза думка

Дізнайтеся та приготуйте 4 коронні страви від Олександра Дюма

Якщо вам сподобалась ця історія, будь ласка, напишіть про це у коментарях та поширте матеріал у соціальних мережах.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора