Гайдаєвський кіноляп про «ікру заморську» та ще 9 маловідомих фактів про баклажан

Його пружне м’ясисте тільце налите найважливішими літніми вітамінами та клітковиною. Коли настає пора баклажанів – можна спокійно відмовитися від відбивних і шашликів, адже ці страви цілком може замінити фіолетовий «овочевий стейк» – підсмажений в клярі на пательні чи запечений на грилі. Ще зовсім недавно ці темно-сині «тушки» можна було придбати лише на овочевому ринку, а нині його цілком успішно вирощують на кожній грядці. Що ж це за суперечливий овоч такий – пан баклажан?


1. Знаменита репліка кіногероя Савелія Крамарова «Икра заморская, баклажанная!» з гайдаєвського фільму «Іван Васильович змінює професію» була вигадана виключно для підсилення комічної сцени і не має жодного історичного підгрунтя. За часів царювання Івана Грозного, у які переносить героїв сконструйована Шуриком машина часу, про баклажани у Росії й гадки не мали. Скуштувати привезений зі Сходу овоч росіянам вдалося значно пізніше – у XVII столітті.

баклажанна ікра заморська

2. Баклажан – заморський овоч, і завітав він до нас зі Східної Індії. Саме там аборигени вперше спробували на зуб дикі, малесенькі за розміром, плоди баклажану. В Індії, Пакистані, Індокитаї в дикій природі первинні різновиди цього овоча можна зустріти і сьогодні. Але їх зазвичай уже не вживають у їжу. Достатньо і сучасних окультурених сортів.

Рецепт фаршированих баклажанів.

баклажан фарширований

3. Колір шкірки баклажана залежить від солей, які у ньому переважають. Якщо овоч синій – значить у ньому багато кальцію і магнію, якщо пурпурний – більше калієвих солей. Сучасний баклажан не обов’язково має традиційну синьо-фіолетову шкірку, його забарвлення може варіюватися від жовто-коричневого до білого.

білий баклажан

4. «Баклажанна» дієта нормалізує роботу нирок, печінки, кишківника, покращує роботу серця. Дієтологи вважають, що регулярне вживання баклажанів знижує ризик атеросклерозу та ракових захворювань. На Сході баклажан називають «овочем довголіття» через його властивість підтримувати в організмі кислотно-лужний баланс.

Оригінальний рецепт баклажанів зі смаком грибів.

баклажани гриль

5. Баклажан містить майже третину таблиці хімічних елементів Менделєєва. А вітамінів В1 і С, пектинів, каротину, фосфору та солей заліза – стільки, що в інших овочах годі й шукати більше.

6. Вживати в їжу баклажани рекомендують трішки недозрілими. У м’якоті переспілих овочів утворюється токсична речовина – соланін. Кількість її настільки мізерна, що навряд чи зашкодить вашому здоров’ю. Однак для того, аби позбутися неприємної гіркоти, розрізаний баклажан достатньо просто посолити і залишити на певний час – уся «отруйна» гіркота витече разом із виділеним соком.

баклажан на українській грядці

7. Саме через соланін древні греки і римляни називали цю фіолетову ягоду «скаженим яблуком». Адже споживання диких баклажанів у сирому вигляді та ще й у великих кількостях могло викликати сильне отруєння і навіть галюцинації.

Приготуйте салат з баклажанів, помідорів та сиру.

баклажанні рулетики

8. Баклажан – єдиний овоч, який не рекомендовано вживати сирим.

9. Щоб продовжити сезон баклажанів до настання осінніх холодів, покладіть молоденькі неушкоджені плоди в поліетиленові пакети і зберігайте в темному прохолодному місці.

Рецепт знаменитого на весь світ кольорового рататуя.

баклажанне віяло

10. Найкращим способом термічної обробки баклажанів вважається запікання в духовці. На відміну від варених і смажених овочів, печені зберігають найбільшу кількість корисних властивостей. А ще надзвичайно смачний баклажан, спечений на грилі.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора