Чому скисає молоко? | 11 цікавих фактів про молоко, яких ви не знали

Чому скисає молоко? Пропонуємо 11 цікавих фактів про молоко, яких ви не знали: як запобігти скисанню, яке краще купувати, його користь та як правильно зберігати.

Молоко – один із найкорисніших продуктів, які подарувала людині природа.  Воно містить вітаміни і мікроелементи, необхідні для гармонійного розвитку людського організму – це факт. Тому, ця тема завжди була і є нагальною.

Разом із тим довкола цього продукту існує чимало міфів, виникають палкі дискусії.  Одні стверджують, що воно взагалі не потрібне дорослим, інші, навпаки, заявляють, що молоко – це цінне джерело незамінних вітамінів, тож від такого продукту у жодному разі не можна відмовлятись.

У цій статті наведено 11 фактів про молоко, які допоможуть вам розібратись, де правда, а де вигадка, а також з’ясувати, яке краще купувати для своєї родини.

Чому скисає молоко, і як цьому запобігти?

Перша причина по якій скисає молоко – вміст різних видів бактерій. Попадають вони з вим’я корови. Навіть якщо стерилізувати його, спори бактерій зможуть потрапити в нього через повітря. Живляться вони цукром, що міститься в молоці (лактозою) і починають швидко розмножуватись. Поїдаючи лактозу, бактеріїї перетворюють її на кислоту, саме тому воно стає кислим. До речі, бактерії є причиною згортання білка, тому молоко стає густим і виділяє сироватку.

На скільки швидко воно скисне залежить також від температури, чим вона вища, тим швидший процес скисання. Непастеризоване, домашнє молоко скисає приблизно через 24 години після видоєння. Ще одною причиною є брудний посуд: пил, вода або жир. Якщо влити молоко в таку посудину, зіпсується воно в 2 рази швидше.

Щоб збільшити термін його зберігання, можна розлити у ємності та заморозити. А ще можна прокип’ятити, головне не ставити під сонічні промені, а щоб воно не згорнулося, додайте по 1 столовій ложці цукру на кожну літру молока. Дотримуючись таких порад, ваше молоко стоятиме свіжим набагато довше.

Рекомендуємо, 13 речей які потрібно знати про кисле молоко.

Найкорисніше – щойно видоєне

Свіже, щойно видоєне охайною господинею молоко від здорової корови  дійсно є найкориснішим для людського організму. Поживних речовин у ньому найбільше, і шкідливих бактерій немає. Лікарі знають, що бактерицидний фермент, котрий виробляється молочною залозою корови, знищує усі шкідливі мікроорганізми. Проте його дія короткотривала – за 1,5 -2 години після надою фермент починає розщеплюватись, а шкідливі бактерії – розвиватися. Задля безпеки перед вживанням його слід прокип’ятити.

Яке молоко найбільш корисне

Тому, хто має бабусю у селі, а у неї ще й є корова – швидше їдьте і смакуйте парне молочко. Адже у місті, на жаль, купити такий “скарб” неможливо. Однак є гарна альтернатива, про це далі буде.

Пропонуємо дізнатися, чим корисне козяче молоко.

Молоко скисає під час грози

“Якщо молоко швидко скисло – чекай грози”, – помітили таку особливість ще наші предки в сиву давнину і використовували цей феномен як своєрідний прогноз погоди.

Цю цікаву властивість молока навіть із сьогоднішніми технологіями пояснити важко. Науковці, звичайно, висувають певні припущення. До прикладу: довгохвильові електромагнітні імпульси сприяють розвитку та розмноженню мікроорганізмів… і ще багато розумних слів. Але це все одно лише припущення, а не науково доведена аксіома.

До речі, не реагує на грозу ультрапастеризоване молоко, бо в ньому відсутні будь-які мікроорганізми.

Вживання молока подовжує тривалість життя

У той час, коли скептики із впевненістю заявляють, що молоко не приносить жодної користі для організму, вчені виявили цікавий факт. Як з’ясувалося, улюблений продукт усіх довгожителів –  молоко. Вони споживають щонайменше одну порцію молочної продукції щодня, і зазвичай це саме молоко.

Доведено, що люди, які регулярно вживають страви із вмістом молока набагато рідше страждають від захворювань серцево-судинної системи, живуть довше, а що таке артеріальний тиск їм практично невідомо.

Прихильники народної медицини і навіть спеціалісти (лікарі, дієтологи) рекомендують людям, у яких погана спадковість, схильність до захворювань серця чи вже є ознаки хвороби, пити більше молока та загалом вживати молочну продукцію частіше.

Ще молоко – це, свого роду, профілактичний засіб, адже він має седативний ефект на організм, заспокоює нервову систему та усуває прояви стресу. А ми ж знаємо, що хвороби переважно мають психоматичну природу і проявляються від нервів.

Яке молоко краще купувати

Найкраще купувати ультрапастеризоване

Все молоко без виключення, яке продають у магазинах і супермаркетах, обов’язково проходить певну термічну обробку. На разі існує два основні види:

Пастеризація: молоко нагрівають до 75 – 85°С і витримують при цій температурі від 40 секунд до кількох хвилин. Така обробка зберігає корисні властивості молока і вбиває більшість шкідливих мікроорганізмів, однак залишає живими їх спори, які через деякий час знову розмножуються та псують цей продукт.

Ультрапастеризація: молоко обробляють при температурі 140°С протягом 4-х секунд, після чого миттєво його охолоджують до 4-5°С. Це найбільш прогресивна технологія термічної обробки молока, котра знищує абсолютно всю патогенну мікрофлору, у тому числі спори, але завдяки короткій тривалості обробки, зберігає більшість корисних речовин і не руйнує молочний білок.

Завдяки багатошаровій картонній упаковці ультрапастеризоване молоко залишається свіжим довгий час. Не дивно, що відкриття методу ультрапастеризації вважають найбільшим досягненням харчових технологій XX століття.

З молока можна робити їстівний пластик

Дуже цікаве застосування молока вигадали американські вчені. Вони винайшли новий вид біодеградуючого пластику, тобто такого, що розкладається в природних умовах і не шкодить довкіллю. Його виготовляють з казеїну – унікального білка, який міститься тільки в молочних продуктах. Інженер-хімік Американського агрокультурного дослідницького центру Пеггі Томасула відкрила унікальний метод виготовлення з казеїну стійкої водонепроникної оболонки, яку, до того ж, можна їсти. Це покриття – альтернативний варіант пакування молочних продуктів.

Сьогодні це нововведення популярне лише у США. Однак, можливо вже через кілька років і на українських прилавках можна буде знайти йогурт або шматок сиру в їстівній «молочній» упаковці.

Що можна робити з молока

Дізнайтеся як приготувати згущене молоко в мультиварці.

Молоко – один із основних інгредієнтів, який додають майже у всі види випічки

Мабуть, сьогодні не знайти господині, що не мала б “секретного” рецепту булочок чи тортика, який дістався їй у спадок ще від прабабусі та містить молоко. Адже смаколики із цим інгредієнтом вигідно відрізняються чудовими смаковими властивостями, привабливим зовнішнім виглядом, неперевершеним ароматом та super-хрумкою скоринкою.

А пояснити цей феномен просто: протеїн, який міститься в молоці, робить тісто пружним, вологим, ніжним і легким, воно швидко підіймається під час випікання, а молочні жири додають спеченому продукту неповторного смаку та аромату.

У давні часи захищали молоко від скисання за допомогою жаб

У давнину, коли про холодильники годі було й мріяти, використовували дуже оригінальний спосіб захисту молока від скисання – до нього кидали жаб…

Історики називали це явище не інакше, як забобонами. Але біохіміків ця “дивина” дуже заінтригувала. Вони вирішили у всьому розібратися і, провівши ряд досліджень, змогли розкрити “таємницю”. Виявляється, що в шкірних залозах жаби містяться антимікробні речовини. Це, свого роду, природний антибіотик, який захищає жабу від інфекцій. То ж, коли та опинялася в молоці, воно справді не скисало так швидко.

Те, що люди колись цим способом активно користувалися, – це факт. Та цікаво було б дізнатися, як саме вони це виявили… На щастя, у сучасному світі існують менш бездушні та більш приємні методи захисту молока від скисання.

Кращий напій для відновлення сил та енергії

Кращий напій для відновлення сил та енергії після тренування або фізичної активності.

Завдяки ідеальному поєднанню вуглеводів, жирів, протеїну та мікро- та макроелементів молоко відновлює сили краще, ніж будь-який енергетик. Дієтологи довели, що молочні напої, якщо їх спожити одразу після фізичних навантажень, сприяють покращенню обмінних процесів в організмі людини.

Цей факт буде особливо цікавим для тих, хто займається фізичними навантаженнями для того, щоб скинути кілька зайвих кілограмів.

Спробуйте, молочний коктейль з полуницею й морозивом.

Молоко –  продукт із оптимальним співвідношенням корисних властивостей і ціни

Кальцій, білок, протеїн, калій, рибофлавін, ніацин, а також вітаміни A, D, B12… – це далеко не повний перелік того, чим багате молоко. Без цього продукту опорно-рухова, нервова, кровоносна системи в людському організмі просто не змогли б ефективно та повноцінно функціонувати.

І що не може не тішити нас та наші гаманці, увесь цей вітамінний скарб можна купити у будь-якому магазині за цілком прийнятною ціною.

Молоко – самодостатній продукт.

Вчені довели, що навіть доросла людина може вижити, вживаючи лише молоко. В ньому містяться всі необхідні елементи та мікроорганізми. Людство ще у найдавніші часи оцінило всі переваги цього незамінного продукту. Воно допомагало людині вижити під час жорстоких війн, захворювань, катаклізмів. Перший смак, який пізнає новонароджена дитина, – це смак материнського молока. Цей продукт гордо і заслужено носить звання “білого золота”, і скільки б зусиль не докладали хіміки, фізики чи біологи у своїх лабораторіях, йому неможливо знайти гідної альтернативи.

Теги:
Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора