Поль Бокюз – найкращий кухар ХХ століття

Поля Бокюза називають найкращим шеф-кухарем ХХ століття, він увійшов у історію світової кулінарії як один з основоположників «нової кухні». Шеф-кухаря й до нині називають патріархом французької кулінарії.

Відомий кулінар народився у 1926 році у Франції. Його династія славиться багатою історією: пращури Бокюза колись володіли млином і часто бавили клієнтів випічкою. Його батько володів готелем і рестораном. Саме батько Поля став першим, хто прославив прізвище Бокюз на ниві гастрономії. Повернувшись з Першої світової війни, він пропрацював кухарем в кращих ресторанах Ліона, і з часом відкрив власний заклад. Поль також пішов шляхом батька, проте не став підкоряти вершини під його наглядом.

Поль Бокюз вчився готувати ще в дитячому віці. У 15 років він став учнем Клода Маре в ліонському ресторані Soierie, для якого закупляв свіжі продукти на ринку. Згодом війна перервала навчання майбутнього ресторатора. З початком Другої світової Поль відправився добровольцем на фронт. На війні Бокюз отримав поранення та дивом вижив, а у 1944 році його нагородили хрестом «За бойові заслуги».

Повернувшись після війни на батьківщину, Бокюз продовжив навчання в ресторані La Mere Brasier, де доглядав за садом, доїв корів, мив посуд й інколи готував. Через кілька років Поль став учнем знаменитого Фернана Пуана.

У 1961 році Бокюз продовжив сімейну справу, повернувшись до ресторану батька. Він вклав у роботу весь свій 20-річний досвід і душу. Як наслідок ‒ у цьому ж році ресторан отримав першу зірку від Мішлен, а Поль ‒ звання «Відкриття року» серед кухарів. Через рік кількість мишленівських зірок подвоїлась, а у 1965 році Бокюз отримав омріяні три зірки.

20112011191212_pb-cour-1

Будучи вже відомим та професійно зрілим Бокюз вирішив викупити назву-торгову марку «Бокюз», яка була втрачена його дідусем. Тож з 1966 року на всесвітньо відомому закладі Поля встановлена табличка з написом «Бокюз».

2868061233_922bff6d68

У 1970 році спільно зі знаменитими кухарями того часу (Аленом Шапелем, Рене Лассер, П’єром Лапорта, Гастоном Ленотром, Шарлем Бар’є, Луї  Утье, Раймоном Олівером, Полем Хеберланом та Мішелем Жераром) Бокюз став основоположником «нової кухні» (nouvelle cuisine) у Франції. Основними принципами «нової кухні» стало використання найсвіжіших продуктів, акцент на натуральному смаку інгредієнтів, витончена простота рецептів та відмова від важких соусів.

Paul Bocuse - Soupe aux Truffes Noires V.G.E., plat crŽŽ pour l'

У 1975 році Поля Бокюза нагородили орденом Почесного легіону. З цієї нагоди в Єлисейському палаці відбувся урочистий президентський прийом, на якому був поданий приготований Бокюзом суп з трюфелів, назва якого складалась з ініціалів тодішнього президента Франції (V.G.E.  ‒ Valеry Giscard d’Estaing). З того часу ця страва вважається однією з фірмових у закладах Бокюза.

У 1980 році шеф-кухар придбав винарню в Божоле, а у 1982-му разом Гастоном Ленотром і Роже Верже відкривав французький ресторан у Флориді.

image_82771_300x200

У 1987 році Бокюз став Офіцером Почесного Легіону. Це звання присудив йому тодішній мер Парижа Жак Ширак. У цьому ж році Поль Бокюз заснував перший міжнародний кулінарний конкурс «Золотий Бокюз». З тих пір цей конкурс проводиться раз на два роки й вважається неофіційним чемпіонатом світу серед кухарів, таким собі Оскаром у гастрономії.

У 1989 році французькі кулінарні письменники Го і Мійо присудили Бокюзу звання «Шеф-кухар століття».

Бокюз є засновником всесвітньовідомого бренду коньяку, який носить його ім’я.

8826-m

Діяльність невтомного й харизматичного «кухаря століття» не припинилася й на початку XXI століття: Бокюз багато виступав на телебаченні, писав книги та подорожував. Також він заснував Інститут кулінарії й навіть на схилі років багато працював в своєму ресторані. Та, зрештою, час бере своє: нині патріарху французької кухні вже 89 років й він трохи менше з’являється на людях.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора