Не борщем єдиним, або Чим іще корисний щавель?

Ці тоненькі зелененькі, нічим не примітні листочки незамінні, коли страві треба додати трішки кислинки. Причому щавель використовують не тільки у зеленому борщі.


Зі свіжого листя щавлю роблять салати, мариноване або солене – додають до соусів. У деяких країнах з нього навіть роблять освіжаючі напої. А як чудово смакує щавель у начинці для пирога!

По всьому світу налічується близько 200 різновидів щавлю, і немає жодної країни, в кухні якої не використовували б його знамениту кислинку. Ірландські кухарі роблять зі щавлю заправку до рибних страв. Англійці готують соус до м’яса. У французькій кухні щавель додають до рагу, а на Карибах з нього варять чай.

щавлевий борщ

Рецепт зеленого борщу з вершками на овочевому бульйоні 

У нас щавель – це насамперед літній зелений борщ зі свіжою зеленню, вареним яйцем та сметаною. Але часто-густо українські господині використовують його як начинку для пирогів.

Щавель – низькокалорійний продукт, у 100 грамах свіжого щавлю міститься не більше 22 калорій, а у вареному ще менше. Тож щавлевий борщик під час дієти – саме те, що треба: і смачно, і не не калорійно.

За кількістю вітамінів та мікроелементів щавель значно перевершує іншу зелень. На початку сезону, тобто навесні, у листі щавлю переважає яблучна і лимонна кислоти, вітамін С, білки, багато цукрів. А за вмістом вітаміну В – він просто чемпіон. Тому людям, які в сезон достатньо вживають цього кисленького листя у різних стравах, не загрожують стреси та депресії.

Щавель містить достатньо аскорбінової кислоти, яка допомагає зміцнити імунітет. А вітамін А дозволяє зберегти хороший зір. Залізо, яке міститься в кислих листочках, гарно впливає на гемоглобін крові та зберігає здоровий колір обличчя. Фтор, якого теж у щавлі достатньо, покращує стан зубів і кісток. Навіть серцево-судинна система працює краще завдяки вживанню щавлю, точніше завдяки калію та магнію, які у ньому містяться.

Рецепт листкового пирога зі щавлево-сирною начинкою.

пиріг зі щавлем

У народній медицині щавель здавна використовували як кровоспинний, кровотворний та жовчогінний засіб. Листям щавлю у давнину лікували проблеми зі шлунком і навіть цингу. Дубильні речовини, що містяться у щавлі, перешкоджають розвитку інфекцій, тому його часто використовували для полоскання горла.

Однак людям, які мають проблеми з нирками, щавлева кислота може завдати шкоди. У такому разі слід вживати щавель з кисломолочними продуктами. Наприклад, до борщу додати ложку сметани, а від кислого соусу чи пирога краще відмовитись взагалі. Лікарі також не рекомендують їсти щавель при загостренні шлунково-кишкових проблем, при порушеннях обміну речовин, при подагрі та цукровому діабеті.

Листя щавлю, запаковане у поліетиленовий пакет, зберігає свіжий і апетитний вигляд у холодильнику не більше 2 діб. Далі воно починає в’янути. Але якщо пучок щавлевого листя поставити в ємність з водою і скропити холодною водою, це продовжить його свіжість ще на добу.

Щоб заморозити свіжий щавель, його потрібно вимити, обсушити, порізати, спакувати по пакетах і щільно закрити. При приготуванні не варто розморожувати листя до кінця (воно перетворюється на слизьку зелену кашу), а відразу додавати до гарячих страв.

щавель консервований

Варто прочитати: 7 зелених вітамінів, які необхідно вживати навесні 

Тривалий час зберігати щавель можна і за допомогою консервації. Помите і перебране листя складають в глибоку каструлю, додають півсклянки води, ставлять на мінімальний вогонь і доводять до кипіння. Через 4-5 хвилин щавлева «каша» змінить колір із світло-зеленого на бурий. Цією масою наповнюють стерильні банки, закручують стерильними кришками і зберігають у холодному темному місці. Взимку кілька ложок консервованого щавлю перетворять борщ, салат чи соус у справжнє свято літнього смаку.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора