Першого круасана спік українець?

Усі асоціюють круасани із Францією, бо і назва буцімто французька, та й у кіно та літературі, всі французи їдять на сніданок круасани з кавою, і меню жодного французького ресторану не обходиться без цього листкового та надзвичайно калорійного десерту. Ви, мабуть, здивуєтесь, коли дізнаєтесь, що походження цієї смакоти пов’язують не з романтичним Парижем. Так-так, вперше круасани зготували не під Ейфелевою вежею.

13803029431566

Більше того ‒ існує легенда, що першого круасана спік у своїй пекарні у Відні шляхтич з України Юрій-Франц Кульчицький. Йому ще приписують заслугу поширення кавової культури у Європі. Та про це ‒ згодом. За легендою, саме Юрій Кульчицький, що родом із сучасної території Львівщини, відкрив у середині XVII століття у Відні кафе, де подавали свіженькі, ще теплі круасани з ароматною кавою. Форму тістечка український шляхтич запозичив із турецького прапора ‒ круасани й досі печуть у вигляді півмісяців. Саме це забезпечило десертові велику популярність, оскільки символізувало нещодавню перемогу австрійців над Османською імперією.

tumblr_liw9otKzBW1qg1ykko1_500

Є й інша легенда, яка, мабуть, не так потішить українців, та все одно цікава. За переказами, першого круасана спекли у тому ж таки Відні, й знову ж таки ‒ на честь перемоги над османами, проте зробив це не українець, а віденський пекар Петер Вендлер у 1683 році. Нібито саме його підлеглі, що працювали ночами, аби на ранок подати свіжі булочки, почули характерний шум, що свідчив про намагання турків зробити підземний хід під мурами міста. Саме пекарі вчасно повідомили охорону й врятували Відень. На ранок Петер Вендлер подав віденцям до ранкових газет тістечко-півмісяць, що органічно доповнювало новини.

1366356185_696027544

Саме з Австрії круасани примандрували до Франції. Їх привезла туди Марія-Антуанетта, що у 1770 році стала дружиною короля Людовика XVI. Французькі пекарі удосконалили рецепт своїх колег із Відня й почали випікати круасани зі слойоного тіста. Тут же, очевидно, з’явилась і французька назва десерту, бо у Відні тістечко називалося Wiener Kipferl (віденський півмісяць), з французької «круасан» (croissant) перекладається як «півмісяць».

Сьогодні круасани подають до кави і ранкових новин (бажано –хороших) у всіх куточках світу. Цей десерт є дуже калорійним, тому найдоцільніше їсти його саме вранці. Круасани випікають з дріжджового тіста зі значною кількістю масла, що й забезпечує випічку великою  калорійністю. Якісний круасан можна впізнати за тим, що він у міру крихкий. Якщо ж випічка ніби гумова, замість масла туди поклали дешевий маргарин.

У якості начинки для круасанів використовують шоколад, різноманітні креми й конфітюри. Також рогалики-півмісяці начиняють шинкою з сиром чи фетою. Бувають вони й зовсім без начинки.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора