Масло, маргарин, спред

Масло ‒ давнє відкриття людства. Його застосовують у кулінарії як незамінний інгредієнт для приготування багатьох страв: починаючи від каш і закінчуючи найніжнішою випічкою. Масло виробляють, збиваючи свіже, кисле молоко чи вершки. Вершкове масло повинне мати вміст молочного жиру не менше 61,5%. До складу масла входить молочний жир, вода та молочні білки. Воно виготовляється лише з коров’ячого молока й не повинно містити жодних інших харчових добавок.

Залежно від вмісту жиру масло поділяють на групи:

  • пряжене (не менше 99%)
  • екстра (80-85%)
  • селянське (72,5-79,9%)
  • бутербродне (61,5-72,4%)

масло

Масло буває солодковершковим, солоним солодковершковим, кисловершковим та солоним кисловершковим.

Маргарин є дешевим товаром-замінником масла. Це ‒ харчовий жир, що складається з рослинної олії або жирів тварин та молока, солі, цукру й емульгаторів. Маргарин широко застосовується у кулінарії, особливо для випічки. Це економічно та технологічно виправдано.

k

Маргарин не поступається за калорійністю вершковому маслу й добре засвоюється організмом людини. Проте через вміст канцерогенних трансгенних жирів вважається шкідливим продуктом. Цікаво, що декілька десятків років тому був розповсюджений міф про те, що маргарин виготовляють з нафти. Це, звичайно, не правда.

спред

Спредом називають аналог вершкового масла, що виготовляється із суміші рослинних та молочних жирів. Основною зовнішньою відмінністю спреду від масла є те, що він завжди легко розмазується, навіть в охолодженому вигляді. Масло ж, що тільки-но вийняте з холодильника, ви не зможете намазати на хліб. Слово «серед» походить від англійського «spread» й означає «розмазування». Так у англомовній культурі спредом могли б назвати будь-який продукт, що добре розмазується: варення, кетчуп чи маргарин. На Українському ринку спреди з’явилися з 2006 року. За аналогією до масла спред розділяють на солодковершковий, кисловершковий та солоний. Для виготовлення спредів використовують соняшникову, кукурудзяну, соєву, пальмову та інші олії, що виступають замінником молочного жиру. Згідно з українським законодавством, виробники не мають права називати серед маслом у жодних варіаціях назви продукту.

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора