Правила вибору сковорідок за матеріалом, формою і призначенням

Одним із найбільш універсальних предметів посуду, безумовно, є сковорода. На сковороді можна смажити, тушкувати, пасерувати й навіть запікати. Безліч страв – від яєшні до святкового пирога – можна приготувати за допомогою сковороди! Однак, щоб ваша страва вийшла дійсно вдалою, оберіть правильну пательню. Яку? Ми вам підкажемо!

Який посуд для кухні обирати?

Різновиди сковорідок за призначенням

Вок, сотейник чи сковорода-гриль? Для млинців, м’яса чи паельї? На одній сковороді краще смажити стейки, на іншій – млинці, а третя взагалі нагадує гриль. У гарної господині має бути декілька сковорідок. Чому? Бо у кожної – своє призначення! 

Класична – сковорідка з округлою чашею, рівним широким дном і довгою ручкою. 100% є на кухні кожної господині, де частіше за все використовується для приготування смажених страв на кшталт котлет, відбивних чи смаженої картоплі, а також для тушкування й обжарювання. Виготовляються із різних матеріалів і має різний діаметр.

Сковорода для млинців (млинниця) – пательня з пласким дном і низькими бортами. Має довгу ручку, як і класична. Підходить для смаження млинців, оладок і сирників. Діаметр від зовсім маленьких 15 см в діаметрі до великих 32 см. Зазвичай використовують млинниці 20-26 см.

Сковорода гриль –  частіше квадратна або округла по формі сковорода з впізнаваним ребристим дном. Використовується для смаження методом «гриль» м’яса, стейків, ковбасок, розігрівання бургерів і бутербродів. Ребриста структура дна не потребує багато масла (можна взагалі обійтися без нього, або використовувати по мінімуму), а характерний малюнок «гриль» з підсмажених смужок надає продуктам особливого шарму барбекю. Страви на сковороді гриль виходять ароматними й корисними, соковиті зсередини зі смаженою скоринкою зовні.

Вок – впізнавана форма, де верхня частина сковороди значно ширша за нижню з високими бортами (~ 8 см) і пласким дном. Незамінна для тих, хто захоплюється азійською кухнею і полюбляє смажити страви у фритюрі. Стінки сковорідки вок швидко нагріваються, тому компоненти страви краще нарізати тонкими й пласкими, використовуючи соуси й різноманітні маринади.

Сотейник – поєднує в собі найкращі якості як сковорідки, так і каструлі. Високі прямі стінки і кришка запобігають швидкому випаровуванню рідини, тому в сотейниках часто готують напіврідки чи рідкі страви типу рагу, соусів, яєць пашот, жаркого чи навіть супів. 

Жаровня – широка кругла чи овальна чаша з низькими стінками, рівним дном і двома невеликими ручками «вушками». Частіше за все виготовляється з чавуну, тому має більшу вагу. Чавун – жаростійкий матеріал, який витримує високі температури. Це дозволяє використовувати жаровню для запікання страв у духовці, на грилі чи мангалі, або смаження на плиті. М’ясні, рибні чи овочеві стави виходять соковитими зі смачною рум’яною скоринкою. Чому? Бо товсті стінки й дно чавуну рівномірно розподіляють і утримують температуру всередині жаровні, їжа не пригорає і зберігає всі свої смакові властивості. 

Переваги й недоліки різних матеріалів

Окрім форми й призначення сковороди відрізняються ще й за матеріалами, з яких виготовлені. У кожного з них є свої переваги. Які? Давайте розбиратися. 

Сковорідки з нержавіючої сталі мають красивий сріблястий колір, тяжчі за алюмінієві, але легші за чавунні. «Нержавійка» – довговічний сплав, стійкий до механічного впливу і корозії. Він поступається чавуну по теплопровідності, але все одно гарно прогрівається і добре тримає тепло. При нагріванні нержавіюча сталь не виділяє шкідливих речовин, але для того, щоб їжа добре прожарювалась і не пригорала, сталеві сковорідки прокалюють перед приготуванням, або покривають антипригарними матеріалами. Дуже смачною на сталевих сковорідках виходить смажена картопля, м’ясо та овочі.

Сковорода з алюмінію. Завдяки невисокій ціні така пательня дуже популярна. Вона відрізняється легкою вагою і відмінною теплопровідністю. Продукти на алюмінієвій сковороді рівномірно прогріваються і швидко готуються, а догляд – простий і легкий. Проте, варто зазначити, що алюміній поступається іншим матеріалам у довговічності, а остигає так само швидко, як і нагрівається. Зазвичай алюмінієві пательні покривають антипригарним покриттям. А щоб їжа не пригорала, готувати потрібно на невеликому вогні, часто перемішуючи продукти силіконовими, пластиковими та дерев’яними лопатками.

Сковороди з чавуну – довговічні сковорідки, які при правильному догляді можуть прослужити до 50 років. Чавун – тяжкий, але міцний матеріал. Довго нагріваючись, чавун так само довго зберігає тепло. Ця властивість дозволяє рівномірно готувати їжу, зберігаючи натуральні соки та аромати продуктів. Навіть після того, як зняти чавунний посуд з вогнища, він протягом тривалого часу зберігатиме високу температуру. Під час приготування чавунна сковорідка (жаровня) вбирає трохи жиру, утворюючи природній антипригарний шар, тому їжа, приготована в такому посуді, має красивий золотавий відтінок. А щоб пательня з чавуну прослужила вам довго, і їжа не пригорала, після кожного миття дно і стінки чавунної сковорідки потрібно «приправляти» – змазувати маслом і прогрівати на вогні.

Щодо антипригарного покриття сковорідок, то на сьогодні найбільш популярним і екологічно чистим вважається кераміка. Склад із натуральних матеріалів на мінеральній основі абсолютно безпечний для здоров‘я. Керамічне покриття не вступає в контакт з кислотами й не вбирає сторонніх запахів. Кераміка збільшує товщину корпусу, завдяки чому підвищується теплоємність сковороди, і додає поверхні ідеальну гладкість, а це значить, що готувати на сковороді з керамічним покриттям можна з меншою кількістю олії. Проте майте на увазі, що керамічне покриття боїться перепаду температур, тому розігрітій сковорідці потрібно дати охолонути перед миттям.

Сучасне сковорідки вражають різноманіттям кольорів, а отже, нарешті, ви можете підібрати посуд, який буде ідеально пасувати вашій кухні, доповнюючи її й прикрашаючи!  

Теги:
Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора