50 фактів про найбільшу імперію фаст-фуду

Німецький журналіст Ерік Шлоссер кілька років присвятив тому, щоб вивчити, дослідити і розповісти світу про те, як американська система швидкого харчування заполонила планету. Він докопувався і вивідував, звідки береться м’ясо для котлет та нагетсів, чому така смачна у «Макдональдсі» картопля фрі та який склад соусів, що подаються до усіх основних страв, чому в мережі така шалена плинність кадрів та яка зарплатня у працівника-початківця. Виклавши усі свої напрацювання та спостереження в книзі «Нація фастфуду», Шлоссер донині отримує на свою адресу розлючені коментарі та скептичні оцінки. Наша підбірка фактів складена на саме основі скандальної книги журналіста-дослідника.


50 фактів про найбільшу імперію фаст-фуду

1. Щодня у «Макдональдсі» харчується 1% всього населення планети.

2. «Макдональдс» продає близько 13000000000 порцій картоплі фрі щорічно. Якщо цю кількість розділити між усіма новонародженими за рік, то кожен отримає по 97 порцій.

3. Щосекунди «Макдональдс» продає більше 75 гамбургерів. Це майже 2,4 мільярда гамбургерів на рік.

4. Кожні 4 години у світі відкривається нова філія ресторанів «Макдональдс».

5. Лише американці споживають 1000000000 фунтів (453 мільйонів кілограм) яловичини на рік – це 5500000 голів великої рогатої худоби. Середній американець з’їдає 3 гамбургери й 4 порції картоплі щотижня.

6. 8700000000 доларів прибутку, отриманих тільки від франчайзингових магазинів, роблять «Макдональдс» багатшим за країну Монголію.

7. На «Макдональдс» працює 1,8 мільйона людей по всьому світу – це більше ніж населення Філадельфії (1,5 мільйона).

8. Денний трафік мережі «Макдональдс» – 63000000 чоловік. Це більше ніж населення Великобританії.

9. У 2012 році компанія витратила 788000000 доларів на рекламу. Це майже 2% від всієї світової рекламної індустрії.

10. Число працівників «Макдональдс» у всьому світі становить 761000 чоловік. Це більше, ніж населення Люксембургу. Але число тих, хто хотів би працювати в Макдональдс в десятки разів вище!

50 фактів про найбільшу імперію фаст-фуду

11. Компанія «Макдональдс» – найбільший роботодавець у приватному секторі Великобританії.

12. У США «Макдональдс» щороку набирає близько 1 мільйона нових працівників.

13. Конкурс на отримання робочого місця у «Макдональдс» більший ніж конкурс абітурієнтів у Гарвард. Гарвард приймає 7% кандидатур з усіх претендентів, у той час як «Макдональдс» – тільки 6,2%.

14. Кожен восьмий робітник США колись працював у «Макдональдсі». До речі, Джулія Робертс, до того як стала кінозіркою, працювала там касиром. І досі з гордістю розповідає в інтерв’ю, що за одну хвилину могла продати клієнтові картоплю, гамбургер і колу.

15. Спеціально для мережі «Макдональдс» виведена порода курей з величезними грудками і символічною назвою «Містер МД». З білого м’яса курки готують популярну в меню страву «чікен макнаггетс».

16. На думку психолога Луїса Ческіна, золоті арки «Макдональдса»,  – фрейдистський символ: у велетенській літері «М» він вбачає «пару величезних грудей» матінки Макдональдс.

17. Двом третинам усіх працівників мережі швидкого харчування немає 20 років. Вони працюють за дуже маленьку платню, виконуючи прості операції.

18. Маленька зарплата і відсутність захисту праці підміняється створенням «духу команди» у юних працівників. Усіх менеджерів «Макдональдса» вчать, як грамотно хвалити підлеглих і створювати ілюзію їх незамінності.

19. Травматизм у молодого персоналу в два рази вище, ніж у дорослих. Щороку у кафе «Макдональдс» травмуються 200 000 працівників.

50 фактів про найбільшу імперію фаст-фуду

20. Раніше картоплю фрі в «Макдональдсі» смажили на суміші 7% бавовняного масла і 93% яловичого жиру. У 1990-му, коли людство відкрило негативні сторони холестеролу, у фастфудах перейшли на 100% рослинну олію.

21. Рецептів картоплі і гамбургерів, які продають у «Макдональдсі», не знайдеш у кулінарних книгах. Вони викладені у працях «Технологія харчової промисловості» та «Інжиніринг їжі».

22. Ще в 1958 році у «Макдональдса» з’явилася перша інструкція, в якій у всіх подробицях описувалися будь-які дії співробітника ресторану: від часу і температури обсмажування котлет до способів спілкування з відвідувачем. Тоді в так званій «біблії Макдональдса» було 75 сторінок. Нині їх 750. І на цих сторінках прописаний кожен крок не тільки персоналу, але й відвідувачів.

23. І в булочки, і в картоплю-фрі в «Макдоналдсі» для покращення смаку і зовнішнього вигляду додають цукор. Тому булочки виглядають такими  рум’яними, а смак картоплі такий чудовий у будь-який сезон.

24. Монпельє (штат Вермонт) – найменша і єдина в США столиця штату, в якій немає жодного кафе «Макдональдс».

25. Станом на кінець 1998 за час свого існування компанія «Макдональдс», заснована в 1948 році, продала 100000000000 гамбургерів.

26. У 2006 році «Макдональдс» змінив форму стаканчиків для морозива McFlurry під тиском активістів, що захищали їжаків. Справа в тому, що їжаки, злизуючи залишки морозива у викинутих стаканчиках, іноді засовували голову всередину, а назад висунути не могли і відтак вмирали від голоду. Отвір у кришці стаканчика було зменшено, щоб тваринки взагалі не могли просунути туди голову.

27. До 70-х років минулого століття у кафе «Макдональдс» працювали тільки чоловіки. Однак феміністки добилися рівних прав, і керуючих мережею фаст-фуду зобов’язали брати на роботу представниць прекрасної статі. Ця вимога неабияк засмутила керівництво – усі їхні зусилля з налагодження ідеального конвеєру могли піти прахом: хлопці ж неодмінно будуть відволікатися на дівчат, заводити на роботі інтрижки та романи. Але вихід знайшли: було постановлено не брати у «Макдональдс» красунь, а всіх інших одягнути в чоловічу форму, яка приховує жіночні форми. Плюс табу на косметику.

28. «Макдональдс» володіє капіталом у 24000000000 доларів США, що ставить його на дев’яносту позицію найбільших компаній у світі.

29. Нині філії «Макдональдсу» є в школах, на кораблях, у лікарнях. З їх історії відомо, що в 1970-му американці витратили на швидку їжу близько 6000000000 доларів на рік, в 2001-му – перескочили 110000000000 «зелених».

50 фактів про найбільшу імперію фаст-фуду

30. «Макдональдс» – найбільший дистриб’ютор іграшок у світі. На іграшки припадає 20% продажів.

31. Ресторани «Макдональдс»  найчастіше будують на перехрестях великих доріг по дорозі з центру в спальні райони, поруч із суспільно-важливими закладами, у місцях скупчення великої кількості людей. Це пояснюється тим, що 70% рішень про відвідування фаст-фуду приймаються відвідувачами спонтанно. А у варіанті з «Макдональдсом» – цілеспрямовано.

32. Їжа в «Макдональдсі» набагато калорійніша за домашню. Стандартний обід, що складається з булочки з котлетою, смаженої картоплі, молочного коктейлю або солодкої газованої води, забезпечує більшу половину норми добових калорій.

33. «Макдональдс» поряд з Букінгемським палацом належить королеві Англії.

34. Коли в «Макдональдсі» з’явився безкоштовний Wi-Fi, молодь приходила, з’їдала пару гамбургерів і зависала в кафе з найрізноманітнішими гаджетами годин на п’ять. Проблему вільних місць вирішили дуже просто – вимкнули всі доступні розетки. Сіла батарейка – звільнився столик.

35. Те, що під час їжі навколо відвідувачів постійно снують співробітники з ганчірками і швабрами – неспроста, адже викликає підсвідому думку: там, де весь час миють – чисто, а значить не отруять.

36. Середній час очікування в «Макдональдсі» – 90 секунд. Однак ця цифра може змінюватися в залежності від місця розташування ресторану і часу дня.

37. У 1989 році «Макдональдс» продавав піцу. Але зовсім скоро її виключили з меню через час приготування. У середньому на піцу витрачалося 11 хвилин, а всесвітньо відомий фаст-фуд хотів зберегти репутацію швидкого сервісу.

38. Свого часу «Макдональдс» і НАСА планували спільний космічний політ до астероїда «Гамбург-449». Однак політ не відбувся. Уявляєте, яку рекламу заробив би «Макдональдс», якби все вдалося!

39. У Каліфорнії існує несправжній ресторан «Макдональдс», який використовується тільки як студія для зйомок реклами та кіно. Там зібрана фірмова уніформа і меблі з ресторанів усього світу.

40. Найменший ресторан «Макдональдс» знаходиться в Токіо, Японія. Його площа – усього 46 квадратних метрів. А найбільший (2600 квадратних метрів!) знаходиться в китайському Пекіні.

50 фактів про найбільшу імперію фаст-фуду

41. Щороку «Макдональдс» закуповує 1,3 мільярда кг картоплі. Компанія стверджує, що вона є найбільшим у світі споживачем цього коренеплоду.

42. Тільки 7 позицій з меню «Макдональдс» не містять цукру. Цукор додають навіть у картоплю фрі.

43. У 1968 році, під час Олімпіади у Франції, «Макдональдс» доставляв літаком гамбургери для підняття бойового духу американським спортсменам, у яких фаст-фуд асоціювався з рідним домом.

44. Якщо клієнт випадково випустив піднос прямо перед касою, працівники «Макдональдс» зобов’язані продублювати ваше замовлення безкоштовно.

45. М’ясо та овочі в «Макдональдс» справжні. А от склад соусів невідомий більшості працівників.

46. Термін зберігання страв «Макдональдс» критично маленький, вони швидко втрачають як свої смакові якості, так і привабливий зовнішній вигляд. Тому не рекомендується брати їх додому.

47. Кава в «Макдональдсі» дуже смачна і зварена з натуральних інгредієнтів. А якщо ви замовите звичайну чорну каву з молоком, то отримаєте його абсолютно безкоштовно.

48. Найбільш калорійні продукти в «Макдональдс» – нагетси і бургер «Бігтейсті».

49. Щоб співробітник не запропонував вам пиріжок чи ще якийсь «дуже необхідний додаток», в кінці замовлення просто чітко і голосно промовте кодове слово «все!».

50 фактів про найбільшу імперію фаст-фуду

50. Не перевірений, однак небезпідставний факт: якщо ви прийдете у «Макдональдс» на початку місяця з 12:00 до 14:00 або ж з 18:00 до 21:00 і замовите сендвіч, картоплю фрі та газовану воду, то працівники обслужать вас по вищому розряду. Це називається «таємничий відвідувач».

Максим Нікітін
Я не професійний кухар, але люблю проводити час на кухні. Я не є автором всіх текстів, але відповідаю за їх якість.
Усі публікації автора